Києво-черкаська
культура

Гостродонний горщиккиєво-черкаської культури. Наддніпрянщина. Національний історико-етнографічний заповідник “Переяслав”

Серед добре досліджених назвемо поселення Грині, Микільська Слобідка, Вишеньки, Бузьки, Мутихи, Пищики, Успенку та всі три могильники — Дереївку 2, Осипівку та Госпітальний Горб.Випрямлювачі для древків стріл, так звані "човники". Наддніпрянщина. Національний музей історії України
Застосовується технологія виготовлення керамічного посуду: гостродонні та плоскодонні горщики з річкового намулу, через це в глині так багато органічних решток, у тому числі трави. Форми посудин, їхня орнаментація, а почасти й технологія виготовлення вказують на те, що його принесли саме з Південного Бугу. Пізніше, в процесі культурного розвитку чи зовнішніх впливів, керамічні традиції, що склалися на початку, зазнають змін. Зокрема, у другому періоді значного поширення набуде кераміка з комірцем, типова для азово-дніпровської культури.
Так само від своїх західних сусідів неолітичні мешканці Середньої Наддніпрянщини засвоюють навики мотичного землеробства та культурних рослин. Якщо в першому періоді нечисленні відбитки культурних рослин на кераміці (а це пшениця однозернянка, ячмінь плівчастий та ячмінь голозерний) виявлені лише на кількох поселеннях у південній частині району, то у другому періоді культурні рослини поширюються вже на весь ареал, а до числа вже названих додаються пшениця двозернянка, просо, горох та вика ервілія.
Одночасно започатковується процес переходу до розведення домашніх тварин, якими стали велика та дрібна рогата худоба і свині. Однак повного переходу до відтворюючої економіки не сталося, а головними заняттями на протязі неоліту залишалися рибальство та мисливство. Мисливський напрям економіки відображено й у техніці розщеплення кременю та у наборі знарядь, серед яких головну увагу приділяли виготовленню різних типів наконечників до стріл, списів та дротиків.
Києво-черкаська культура припинила своє існування з поширенням у районі енеолітичного населення трипільської та середньостогівської культур.