Культура мальованої
кераміки

Антропоморфна пластика культур Криш та мальованої кераміки

У Закарпатті відомо більше 30 поселень з мальованою керамікою і тільки на одному з них (Дяково) було проведено стаціонарні розкопки.
Як і раніше, головною сировиною для виготовлення знарядь залишається обсидіан, але на пізніх етапах використовують також місцевий опал та кремінь. З них виготовлялися ножі, скребачки, різці та спеціалізовані мікролітичні знаряддя у вигляді трапецій, що використовувалися якКультурна однозернянка. Національний історико-етнографічний заповідник "Переяслав" наконечники стріл.
Виділяється група шліфованих знарядь, виготовлених з різноманітних порід каменю: аргіліту, кременю, сланцю, туфіту та піщаника. Серед них – знаряддя для обробітку дерева (сокири, тесла, долота) та землі (наконечники мотик).
Кераміка поділяється на дві групи: грубу кухонну та тонкостінну столову. Серед кухонної кераміки зустрічаються великі горщики, місткістю 5-8 літрів, такі ж великі миски та сковорідки. Цей посуд орнаментований бідно: це насічки чи вдавлення по краях вінець та защипи пальцями по поверхні.  Натомість столовий посуд, а це також горщики, миски, корчаги та чаші, ретельно вироблений, його поверхня покрита тонким шаром ангобу, зрідка підлощена, рожевого, червоного та коричневого кольорів. Столовий посуд розписаний виключно червоною фарбою у вигляді широких ліній, кососітчастих композицій, витків та спіралей. З глини виготовлялися також грузила, прясла та прикраси. Серед останніх намистини та амулети. Була розвинена антропоморфна пластика.