Культура Отомань на
території Закарпаття

Закарпаття

Скарб бронзових речей знайдено наприкінці XIX ст. біля
с.  Колодне Іршавського р-ну Закарпатської обл. Загальна його вага складала понад 1,5 кг. Серед 28 речей — сокири звичайні та бойові, різні типи булавок, підковоподібні підвіски, браслети тощо.
Скраб знайденго біля Мукачева в часи Другої світової війни. Речі, загальною вагою 2,5 кг, були у двох посудинах. Тут відкрито багатовиткові спіралі, пластини підпрямокутної форми, бронзові зливки, сокиру. 
Укріплене поселення в урочищі Товар – Болотний Замок Берегівського р-ну. Розташоване на острові посеред болота. Площа 1,3 га. Зберігся вал заввишки до 0,8 м та рів завширшки 12 м. Розкопки проводив В. С. Титов, потім Е. А. Балагурі. Поселення багатошарове, але основний матеріал та оборонні споруди, за визначенням Е. А. Балагурі, належать до культури Отомань.
Поселення розташоване біля м. Виноградів Виноградівського р-ну, на південних схилах Чорної Гори. Воно багатошарове; наявні також матеріали пізнього середньовіччя.
Поселення відкрите біля с. Змїівка Берегівського р-ну, на північному схилі Ардівської гори. В селі в різні часи було знайдено чотири скарби бронзових предметів.
Біля с. Дякове знайдено майже двадцять теллей (узвиш) із різночасовими культурними нашаруваннями. На одному з них, в урочищі Киширде, виявлено землянку культури Отомань. Вона мала прямокутну форму, займала 8,5 кв. м, глибина сягала 1,2 м. Підлога вкрита кам'яною галькою. Серед знахідок — уламки глиняного посуду, бронзові скроневі підвіски, глиняне грузило. 
Поселення завбільшки 1,5 га розташоване в урочищі Браунтаг біля с. Вовчанське, на дюнному узвишші. До культури Отомань належить господарча яма 3,4 на 2,5 м, у заповненні якої – кераміка розвинутого етапу цієї культури.
Біля Берегова відкриті невеликі печери, що утворилися внаслідок давніх розробок покладів свинцю, цинку та золота. Такі печери мали невеликі розміри, їх стіни закопчені. Виходи руд давні рудокопи шукали за допомогою ям-закопушок, які також досліджені. Припускають належність усіх цих об'єктів до часу культури Отомань.
Ливарну форму з поселення Дякове було виготовлено з карбонатної глини. Ця порода легка при обробці, витримує високі температури, що надає змогу робити кількаразові відливки предметів. У Карпато-Трансільванському металургійному центрі ливарні форми вироблялися також із пісковику.