Ольвія та сармати

Близько середини І ст. до н. е. в Ольвії відновлюється карбування міської монети із зображенням голови Зевса на аверсі та орла з назвою міста на реверсі. Одночасно починаютьОльвія. Мармуровий лев із сарматськими знаками карбувати золоті монети царя Фарзоя. На аверсі — зображення голови самого царя, на реверсі — орел, літери ОЛ, тамга або монограма, а також числові диференти, подібні до виявлених на міських мідних монетах. У кінці 70-х – на початку 80-х рр. І ст. н. е. замість золотих монет Фарзоя карбуються срібні Інісмея. Імовірно, останній був нащадком Фарзоя. До того ж зазначимо, що всі знахідки монет були зроблені на північний захід від Ольвії, а не у самому місті.
Не викликає сумнівів, що у другій половині І ст. н. е. існувала якась залежність Ольвії від племен сарматів на чолі з цими царями. Був встановлений певний політичний протекторат над Ольвійською державою. Про це свідчить ряд фактів. По-перше — використання монетного двору міста (карбування монет Фарзоя та Інісмея). По-друге — поховання кінця І ст. до н. е. двох знатних сарматів, яке було розкопане в 1918 р. за 10 км на північ від Ольвії. Воно поєднувало риси античного та сарматського поховальних обрядів, а також містило ряд предметів із сарматськими тамгами, в тому числі Ольвія. Сарматські знакина тулубі мармурового левадерев'яну арфу. По-третє — наявність невеликої кількості предметів, знайдених на некрополі та в передмісті Ольвії, які пов'язують із сарматами. Це чотири металеві дзеркала, флакон, гривна, чотири кам'яні плити із сарматськими знаками, кинджал із кільцевим наконечником, невеликий кружечок зі свинцю із сарматськими знаками. Особливо відзначимо виявлені в кургані римського часу дві мармурові скульптури левів архаїчної доби із сарматськими знаками та невеликими поглибленнями. Імовірно, вони використовувалися з релігійно-
культовою метою. Знаки наносили неодноразово і різними особами протягом тривалого часу — від Дінамії та Фарзоя до Рескупоріда IV і Радамсада.
Усі наведені факти можна пояснити періодичними візитами до Ольвії або самих царів Фарзоя та Інісмея з почтом, або їхніх представників. Речники царів могли навіть якийсь час проживати як в Ольвії, так і на її хорі, контролюючи карбування монет і здійснюючи охорону держави.