Пам'ятки мезоліту на
території Північного Причорномор'я

Колекція кременю кукрецької археологічної культури

На лівому березі Південного Бугу в Абузовій балці неподалік м. Вознесенська зібрана велика колекція кременю кукрецької археологічної культури. Серед знахідок – численні олівцеподібні нуклеуси, мікроплатівки, кукрецькі вкладні, скребачки та різці на відщепах.

Колекція крем'яних виробів Біля с. Гребеники

Біля с. Гребеники на Одещині на схилі степової балки була зібрана велика виразна колекція крем'яних виробів (плоскі нуклеуси, скребачки на відщепах, численні правильні трапеції), яка стала підставою для виділення П. І. Борисковським окремої археологічної культури пізнього мезоліту Північно-Західного Надчорномор'я.    

Поселення біля с. Мирне

На березі річки Дракулі біля с. Мирне на Одещині розкопане велике пізньомезолітичне поселення, що складалося зі скупчень матеріалів гребениківської та кукрецької культур мезоліту України. Судячи зі знайдених кісток, в основі господарства лежало полювання за допомогою луків, стріл та метальних списів на турів та диких коней.

Стоянка біля с. Гіржеве 

Біля с. Гіржеве на Одещині на високій терасі правого берега р. Кучурган розкопана стоянка, з якої походить колекція кременю, що дає типовий приклад виробів гребениківської культури пізнього мезоліту Північно-Західного Надчорномор'я. Знайдені сплощені нуклеуси для досконалих пластин, дрібні скребачки на відщепах, численні трапеції. Мешканці поселення полювали на турів, а також на диких коней, куланів.