Пам'ятки мезоліту на
території Таврії

Культурні шари гроту Фатьма-Коба

У скельному навісі у Байдарській долині Південно-Західного Криму в гроті Фатьма-Коба досліджено 6 культурних шарів, що датуються фінальним палеолітом, мезолітом та неолітом. Нижні шари містили матеріали шан-кобинської культури ХІ-VIIІ тис до н.е., середні — мурзак-кобинські, пізнього мезоліту, а верхні — доби неоліту. У середньому мезолітичному шарі відкрите скорчене поховання чоловіка. Кістки оленів та диких свиней свідчать, що в печері тривалий час мешкали мисливці на копитних гірських лісів.

Стоянка поблизу селища Кукрек

У 1926 р. у гірському Криму поряд з татарським селищем Кукрек під Бахчисараєм була досліджена стоянка, яка дала назву культурі. Було знайдено своєрідний крем'яний інвентар, що включав олівцеподібні нуклеуси для мініатюрних мікропластинок, вкладні з плоскою підтескою, різці з плоскими сколами, скребачки на відщепах. Кістки оленів, косуль, диких свиней свідчать про мисливський тип господарства мешканців поселення.

Мурзак-кобинська культура

У печері Мурзак-Коба в долині р. Чорна під Севастополем серед мушлів слимаків Helix, попелу та вугілля знайдені виразні крем'яні вироби — пласкі нуклеуси, пластини з виїмками (анкоші), скребачки на відщепах, мікролітичні трикутники, трапеції, а також кістяні гарпуни. На основі цього характерного інвентарю була виділена мурзак-кобинська культура пізнього мезоліту Криму.  
Знайдені кістки оленя, кабана, ведмедя, собаки, що вказує на мисливський напрям господарства мешканців печери Мурзак-Коба.
Досліджене парне поховання  молодої жінки та чоловіка років 40, що лежали поряд на спині у випростаній позиції. Цікаво, що крайні фаланги на обох руках жінки були ампутовані ще за життя. Відбитки рук з відтятими фалангами відомі зі стін палеолітичних печер Західної Європи.