Археологічні пам'ятки
племен залізної доби на території Галичини

С. Горошове

Поблизу с. Горошова (Тернопільська обл.) було поселення поєнешті-лукашівської куль-  тури. Досліджено напівземлянкові житла площею до 20 кв. м. Долівка на глибині 0,5 м. Поблизу них розташовані господарські ями, вогнища просто неба, об'єкти культового призначення зі слідами людських жертвоприношень. Наявність кельтських матеріалів, кераміки різних латенізованих культур Середньої та Східної Європи віддзеркалює складні процеси, в які було втягнуте давнє населення України.

С. Підберізці

Поблизу с. Підберізці (Львівська обл.) в урочищі Підлужжя містилося поселення пшеворської культури. Досліджено два заглиблених житла та кілька господарських ям. Оселі були прямокутні з дерев'яними стінами стовпово-плотової конструкції та вогнищем посередині. У житлах виявлені досконало виготовлені горщики, миски, кухлики.

С. Бендюга

Поблизу с. Бендюга (Львівська обл.) знайдено поховання за обрядом тілоспалення. Перепалені кістки були вміщені в урну — лощений горщик чорного кольору, орнаментований подвійним меандром.

С. Монастириха

В околицях с. Монастириха (Тернопільська обл.) знайдено поховання за обрядом тілоспалення. Перепалені кістки були вміщені в урну — лощений горщик чорного кольору, орнаментований меандром.

С. Гринів

с. Гринів (Львівська обл.) був могильник пшеворської культури. Досліджено шість поховань за обрядом тілоспалення з різноманітним і унікальним поховальним інвентарем: посудом, предметами одягу, зброєю, побутовими речами. Привертає увагу поховання вождя, яке супроводжувалося мечем, списом, кількома ножами, кресалом, пряжкою до пояса і бронзовим наконечником пояса, умбоном, фібулою, бронзовим окуттям піхов меча. Це окуття належить до шедеврів мистецтва давніх майстрів-ювелірів і є поки що єдиною пам'яткою на території Південно-Східної Європи, яка несе інформацію про ідеологічні уявлення давнього населення України. За урну правив великий імпортний глек, виконаний на гончарному крузі.

С. Пасіка-Зубрицька

На околиці села Пасіки-Зубрицькі поблизу Львова було розташоване давньослов'янське поселення зубрицької культури. Виявлено біля двох десятків житлових та господарських об'єктів — напівземлянок стовпово-каркасної та стовпово-
плотової конструкції. Серед господарських об'єктів виділяється велика млинова споруда з найдавнішими на території України ротаційними жорнами.

С. Сокільники

Поблизу села Сокільники (Львівська обл.) містяться рештки давньослов'янського поселення зубрицької культури. Виявлено сім жител, шість господарських споруд та сім ям-погребів. Усі відкриті житлові споруди розміщалися двома рівними рядами вздовж схилу. Серед знахідок переважає ліпний та гончарний провінційно-римський посуд. Також знайдено тесла, сокиру, різноманітні глиняні прясла, фібули, гребінь.

С. Черепин

Поблизу с. Черепин  було розташоване давньослов'янське поселення. Виявлено дві наземні споруди, дев'ять напівземлянок та 16 господарських ям.

С. Верхня Липиця

Поблизу с. Верхня Липиця (Івано-Франківська обл.) було поселення дакійців, що дало назву археологічній культурі. Досліджено сім житлових споруд, чотири вогнища, рештки двох печей і 15 ям-погребів. Серед гончарних посудин привертають увагу чаші на високій ніжці, серед ліпних — середніх розмірів тюльпаноподібні горщики. Знайдено також гему із зображенням Гермеса, залізні ножі, шила, ключі, шпори, намистини, срібні денарії тощо.

С. Ремезівці

На поселенні поблизу с. Ремезівці (Львівська обл.) виявлено двокамерну напівземлянку з п'ятьма залізоплавильними горнами, які були вирізані у материкових стінках. Чотири з них розташовані півколом упритул один до одного, а п'ятий – трохи далі. Стінки горен обпалені на товщину 4– 7 см. На дні горен лежав шар деревного вугілля, зверху якого виявлено залізну крицю вагою 8–15 кг. У цьому виробничому комплексі працювали ремісники-професіонали, про що свідчать знахідки ковальських інструментів.

С. Звенигород

Поблизу села Звенигород (Львівська обл.) є три могильники та поселення липицької культури. Численні матеріали ілюструють складні етнокультурні процеси, які проходили у Галичині — регіоні, де поєднуються елементи пшеворської (германської), зарубинецької (праслов'янської), липицької (дакійської) та сарматської культур.

С. Чижиків

У с. Чижиків (Львівська обл.) виявлене тілопокладання, яке супроводжувалося коштовними речами. Серед них — бронзові ойнохоя, миска, ручка із зооморфним зображенням, дві невеликі шпори тощо. Похований належав до верхівки дакійського суспільства.

С. Завалля

Поблизу с. Завалля (Івано-Франківська обл.) був могильник липицької культури. Відкрито 16 поховань за обрядом тілоспалення, з яких 15 урнових (одне парне) та 2 ямних. Урнами слугували 9 гончарних та 6 ліпних посудин. Деякі урни мали покришки. У похованнях виявлено залізні ножі, прясла та ін.

С. Пилипи

Поблизу с. Пилипи (Івано-
Франківська обл.) знаходилися поселення і могильник культури карпатських курганів. На поселенні досліджені чотири напівземлянкові житла, ями, господарські споруди. Привертають увагу 10 зерносховищ, що становили собою системи зернових ям під спільним перекриттям, у яких містились обгорілі зерна пшениці, ячменю, вівса, проса та ін. На могильнику розкопано 17 курганів з обрядом тілоспалення на місці. Серед поховального інвентарю — римська амфора та скляна чаша.

С. Печеніжин

Поблизу с. Печеніжин (Івано-Франківська обл.) у поселенні культури карпатських курганів досліджено гончарні майстерні. Вони складалися з двох приміщень — овальних заглиблених робочих (4 на 3 м, 5,8 на 3,3 м) та двоярусних гончарних горен, які устями топок виходили у ці приміщення. У центрі нижніх топкових камер діаметром 2 м містилися глиняні стовпи діаметром 0,5 м, що були опорою для верхніх випалювальних камер. Знайдено велику кількість уламків посуду, керамічний брак.

С. Нижній Струтинь

Поблизу с. Нижній Струтинь (Івано-Франківська обл.) був роташований могильник культури карпатських курганів, який складався з 46 курганів у двох групах. Розкопано 16 із них. Рештки кремації, що здійснювалася безпосередньо на місці поховання, вміщено в урни, в ямки або залишено на ва трищі. У трьох курганах місце спалення обведене рівчаками, одне з поховань перекривала купа великого каміння.

с. Куропатники

Біля с. Куропатники (Івано-Франківська обл.) було розташоване поселення черняхівської культури. Досліджено чотири житла, шість господарських споруд, близько двох десятків ям-погребів. Серед знахідок — ліпна та гончарна кераміка, кістяні гребінці, прясла тощо.