Археологічні пам'ятки
племен залізної доби на території Північного
Причорномор'я

Тилігульський лиман

Тилігульський лиман (Одеська обл.) — зруйноване поховання, з якого збереглася золота діадема, інкрустована рядами альмандинів.

С. Чорноморське

На Одещині поблизу с. Чорноморського в урочищі Кубей досліджено катакомбне підкурганне аланське поховання у супроводі гончарного посуду, вудил, срібної пряжки з інкрустацією золотом та бурштином і так само інкрустованих бляшок. У кургані 8 поблизу с. Чорноморського в урочищі Кубей виявлено два поховання гунського часу.
Перше — аланське першої чверті V ст., подвійне у супроводі гончарного посуду, бронзової фібули та пряжки. Друге — тюрське, другої чверті V ст. Воно здійснене в ямі з підбоєм у супроводі шкури коня, орієнтоване головою на схід. Інвентар поховання воїна включав пояс з набірними платівками римського зразка, золоті з інкрустацією бляшки-
обкладинки сідла, збруї, сагайдака, бойовий ніж, рогові накладки на лук, вістря стріл, пряжки тощо.

С. Антонівка

Біля с. Антонівка Одеської обл. досліджено без курганне жіноче поховання, орієнтоване головою на північ, у супроводі електровоз діадеми, інкрустованої округлими вставками гранату, а також залізного ботала.

С. Парутіно

С. Парутіно Миколаївської обл. (Ольвія) і с. Тимкове Одеської обл. – при розкопках поселень були виявлені фрагменти ручок бронзових гунських казанів.