Археологічні пам'ятки
племен залізної доби на території Таврії

Культура Каборга

На лівому березі Березанського лиману був розташований могильник черняхівської культури Каборга (Миколаївська обл.). Досліджено 9 поховань за обрядом тілоспалення та 18 тілопокладань, які містилися в ямах із підбоями та заплечиками. У похованнях знайдено гончарний та ліпний посуд, побутові речі, прикраси. У типах речей та особливостях ритуалу помітні елементи германського, пізньоскіфського та сарматського походження, що відбиває змішаний склад населення причорноморської групи черняхівської культури.

С. Скалисте

Поблизу с. Скалисте був розташований невеликий могильник ("Скалисте III"), на якому досліджено 120 поховань за обрядом тілопокладання. Привертає увагу єдине поховання за обрядом тілоспалення. Рештки кремації були вміщені в урну, якою слугував ліпний горщик, і захоронені в невеликій ямі.
Це одне з найраніших поховань за обрядом тілоспалення на півострові, що може бути пов'язане з готами.

Радгоспу "Севастопольський"

На могильнику поблизу радгоспу "Севастопольський" досліджено кілька сотень різних поховальних споруд із тілопокладаннями, а також 562 урни з рештками кремацій, які лежали в основному в ґрунтових могилах та "кам'яних ящиках".Значна кількість урн стояла у ямах вертикально, була відгороджена кам'яними плитками і накрита чашами, уламками великих посудин, каменями."Кам'яні ящики" інколи подовжували для пізніших поховань. В одній урні можуть міститися рештки 2–5 небіжчиків (колективні поховання).
Серед поховального інвентарю присутня велика кількість скляного посуду, а також окремі речі "германського" типу.

Мис Ай-Тодор

На мисі Ай-Тодор поблизу м. Ялта був могильник, на якому досліджено 2 тілопокладання і 45 поховань за обрядом тілоспалення різноманітних варіантів. Серед них переважають урнові та безурнові у відкритих ґрунтових ямах або під кам'яними закладеннями.
На території могильника виявлені "поминальні" ями та площадки. Привертають увагу поховання, які супроводжувалися зброєю (кинджали, наконечники списів) та знаряддями праці (серп, сокира), що характерно для германського населення Північно-Східної Європи. Певно, могильник належить військовим поселенцям германського походження.

Гора Чатир-Даг

На схилі гори Чатир-Даг поблизу Алушти був розташований могильник, на якому досліджено 55 поховань за обрядом тілоспалення.
Рештки кремації поховані в ямах або вміщені в урни — частіше в амфори, які укладали в кам'яні ящики. У могилах містився посуд, пряжки, зброя, серпи, сокири-мотики.
Поєднання в похованні зброї та сільськогосподарських знарядь праці характерне для північноєвропейського германського населення. Певно, могильник належить військовим поселенцям германського походження.

Інкерман

На широкому схилі пагорба, на правому березі р. Чорної поблизу Інкермана був розташований могильник, на якому досліджено 50 поховань за обрядом тілопокладання. Небіжчики поховані в ямних могилах, ямах з підбоями та земляних склепах. Серед знахідок — численні амфори, скляний посуд, срібні двопластинчасті фібули. Поховання належать переважно воїнам та їхнім слугам. Могильник залишений гото-сарматським (аланським) населенням.

Керч

На Госпітальній вулиці сучасної Керчі був могильник, переважна більшість поховань якого належала готам. Тілопокладання супроводжувалися прикрасами поліхромного стилю: срібними та бронзовими фібулами, поясними пряжками, браслетами з кінцями у вигляді зміїних голівок, золотими сережками з багатогранними намистинами.

с. Скалисте

На західному краї гребеня гори, що панує над долиною р. Бодрак, зі східного боку від с. Скалистого був великий могильник, на якому досліджено 794 склепи, 37 підбійних та 8 ґрунтових могил. Кістяки зазвичай містились у колодах і супроводжувалися численними побу- товими речами, прикрасами, зброєю та посудом. Належить гото-аланському населенню.

Бахчисарай

На схилі скелястого плато поблизу м. Бахчисарай був розташований могильник Чуфут-
Кале, який належав гото-аланському населенню. Досліджено 133 поховання за обрядом тілопокладання: 109 — у склепах, 24 — у могилах із підбоями. Склепи вирубували у глинистому материку. Вони правили за сімейні усипальниці та містили колективні захоронення. Поховання супроводжувалися посудом, прикра-
сами, побутовими речами.

Гурзуф

Між Гурзуфом і західним схилом гори Аю-Даг в урочищі Суук-Су був могильник, який належав гото-аланському населенню. У 217 могилах і сімейних склепах досліджено 334 тілопокладання, що містили безліч металевих прикрас — персні, пальчасті фібули, бляшки, застібки, пряжки, браслети тощо, а також зброю — списи, наконечники стріл, ножі.

С. Кріпке

На околиці с. Кріпке поблизу городища Ескі-Кермен розміщувався могильник, частина поховань якого належала готам. Це тілопокладання у земляних склепах, що мають ніші в стінах для поховального посуду. Інколи у долівці містилися невисокі лежанки. Звичайно під кістяками була підсипка з деревного вугілля або попелу. У камерах виявлено від двох до десяти кістяків, які лежать іноді у два горизонти. Вхід до камери закривався кам'яною плитою.

Одеса

Неподалік від Одеси на березі Куяльницького лиману було  поселення черняхівської культури Киселеве. Досліджено залишки 6 кам'яних споруд, серед яких чотири складалися з двох приміщень, одна — з трьох. Будівлі розташовані у два ряди вздовж схилу. Знайдено уламки залізних речей: заступа, рала, серпа, наконечника списа — та залізний шлак, а також уламки ліпного та гончарного посуду, амфор. У матеріалах поселення простежується два компоненти — черняхівський та античний.

Хут. Саги

Хут. Саги (Херсонська обл.). У різні роки біля села в пісках, що вивітрювалися, селяни виявили 2 зруйновані безкурганні поховання гунського часу. В похованні в урочищі Кучугури 1887 р. діти селян знайшли інкрустовані прикраси взуття та збруї, срібну дунайську поясну пряжку, які, щоправда, вже довелося конфіскувати поліції місцевого шинкаря.

Олешки

Олешки (Херсонська обл.). Відкрите 1902 р. поховання належало, ймовірно, жінці. Воно було здійснене у супроводі кісток коня, інвентар складали бронзовий казанок, багато інкрустовані округлими вставками золоті колти та нагрудна прикраса, намисто.

 хут. Саги

Біля хут. Саги у Херсонській обл. 1899 р. було знайдено зруйноване поховання. Тілопокладання чоловіка супроводжувалося кістками коня — залишками шкури з кінців-
ками. Поховальний інвентар складали золоті пряжки та деталі пояса і ремінців взуття, інкрустовані склом і камінцями, різноманітні золоті фігурні бляшки, деталі вузди та інші прикраси.

Нова Маячка

С. Нова Маячка (Херсонська обл.) — 1905 р. відкрите зруйноване поховання, з якого походять золота гривна, золоті інкрустовані прикраси вузди, пряжки, залізний двосічний меч, скляний візантійський кубок на ніжці.

М. Чорноморськ

М. Чорноморськ (Крим) — городище Біляус. На городищі виявлено два безкурганних поховання підлітків з ознаками деформації черепа, орієнтованих головою на північ, одне у простій ямі, інше — у використаному вдруге античному склепі. Поховання супроводжувалися кістками та збруєю коня (вудила, прикраси вузди, підпружні пряжки), пряжками, серед яких масивна привізна срібна дунайська пряжка, сережками, боталом, статуеткою тварини, скляним кубком.

С. Марфівка

С. Марфівка (Крим) — підкурганне жіноче поховання у кам'яному склепі, очевидно, повторного використання. Поховання з орієнтуванням головою на захід, у супроводі золотої інкрустованої діадеми, пари масивних колтів та кулонів, інкрустованих сердоліком та альмандинами, золотої пряжки, скляної чаші та ін.

Колгосп ім. Калініна

Колгосп ім. Калініна (Крим) — зруйноване підкурганне поховання у супроводі кісток коня. Інвентар — золота трубчаста гривна, багато прикрашені інкрустацією деталі вузди, уламки меча та бойового ножа з золотим навершям, обкладки сідла, пряжка, бронзовий казанок.

С. Піщане

С. Піщане (Крим) — Усть-
Альминський могильник. У повторно використаному античному склепі виявлене по- ховання у дерев'яній труні молодого чоловіка з монголоїдними антропологічними ознаками, орієнтованого головою на схід. Поховання супроводжувалося золотими інкрустованими прикрасами вузди, вудилами, двосічним мечем з ромбоподібним перехрестям, ножем, бронзовим казанком, кістяними обкладками складного лука, вістрями стріл, взуттєвими пряжками.

С. Парутіно

С. Парутіно Миколаївської обл. (Ольвія) і с. Тимкове Одеської обл. – при розкопках поселень були виявлені фрагменти ручок бронзових гунських казанів.

С. Чикаренко

С. Чикаренко (Крим) — безкурганне поховання, вирубане у скелі. Супроводжувалося золотими пряжками і деталями взуття, а також амфорою.