Археологічні пам'ятки
племен залізної доби на території Закарпаття

 С. Великі Ратівці

Поблизу с. Великі Ратівці було поселення латенської культури. Досліджено п'ять прямокутних напівземлянок площею 12—16 кв. м, розташованих по колу. Центральна частина вільна від забудови. Між оселями були господарські ями. Знайдено ліпний та гончарний посуд, побутові речі, прикраси.

Галіш-Ловачка

На схилах гір на північно-західній околиці м. Мукачеве було поселення Галіш-Ловачка, на території якогоу досліджено 24 напівземлянкові житла з ка-
м'яними вогнищами та стінами, спорудженими на дерев'яному каркасі, обмазаному глиною. Між помешканням розташовані господарські споруди різного типу. На північно-східній околиці поселення, осторонь від житлових комплексів, були майстерні ковалів та ювелірів. Виявлено велику кількість різноманітних знарядь праці, глиняний посуд, прикраси, зброю, монети та інші речі. Поселення було одним із найбільших ремісничих центрів латенської культури у Середній Європі. 

С. Верхні Ремети

На поселенні поблизу с. Верхні Ремети досліджена напівземлянка прямокутної форми роз-
мірами 4,5 на 2,8 м і завглибшки 0,6 м. Уздовж довгих сті- нок були виступи-лежанки, а посередині — кам'яне вогнище. У житлі знайдено уламки ліп-
ного і гончарного латенського посуду, декілька прясел тощо.

С. Куштановиця

Поблизу с. Куштановиця досліджено поховання за обрядом тілоспалення під курганом заввишки 0,55 м і діаметром 8 м. Під насипом на рівні стародавнього горизонту лежала урна з перепаленими кістками, серед яких виявлено фібули і поясні ланцюжки. Урною слугував сіроглиняний гончарний горщик.

С. Бобове

Поблизу с. Бобове досліджено курган, під насипом якого містилося поховання за обрядом тілоспалення. Рештки кремації лежали у невеликій ямці. Поховання супроводжував гончарний посуд, серед якого була мальована кераміка, вперше виявлена в регіоні. Також знайдено залізну фібулу, 16 пастових намистин та ін.

С. Мала Бігань

Біля с. Мала Бігань знайдено великий скарб пізньолатенської доби, який складався з ювелірних і культових речей, ручного браслета з прозорого блакитного скла, ножного мідного браслета із трьох сферичних куль, двох бронзових статуеток — фігурки дикого кабана та ідола у вигляді невеликої чоловічої фігурки.

С. Гараздівка

Біля с. Гараздівка знайдено скарб, який складався майже з 200 монет останніх століть до н. е. Монети є срібними імітаціями тетрадрахм Філіппа ІІ Македонського.

С. Мала Копан

Біля с. Мала Копаня містився могильник пшеворської культури (праслов'янська культура з германськими елементами). Розкопано дев'ять частково зруйнованих ґрунтових поховань за обрядом тілоспалення. Рештки кремації захоронені в ямках і в урнах (одна була з покришкою). У похованнях знайдені залишки залізної кольчуги, мечі, умбони щитів, остроги, наконечники списів, ножі, бронзові фібули, уламки посуду.

С. Арданове

Поблизу с. Арданове відкриті поховання пшеворської культури за обрядом тілоспалення. Рештки кремації вміщено в ями. Поховання супроводжувалися предметами озброєння — мечами, умбонами щитів, наконечниками списів тощо.

С. Мала Копаня

Поблизу с. Мала Копаня на березі р. Тиса на двоглавій горі заввишки 80 м було дакійське городище площею 5 га. Його оперізували три оборонні вали. Із південного боку — рів. У городищі відкриті заглиблені та наземні житла і господарські будівлі. Серед знахідок — ліпний та кельтський гончарний мальований посуд, предмети побуту. Городище загинуло внаслідок пшеворської експансії.

 С. Іза

Поблизу с. Іза був великий могильник культури карпатських курганів. Досліджено 38 курганів. Багато насипів зроблено над місцем тілоспалення небіжчиків. Деякі кургани містили по два-три поховання. Поховальними урнами здебільшого були ліпні посудини. Інколи рештки кремації захоронені в ямках. У похованнях знайдено ліпний і гончарний посуд, залізні фібули, ножі, браслети, пряжки, ключ, наконечник списа, два окуття від шкатулки, прясла, сердолікові та скляні намистини та ін.