Поселення венедів на
Слобожанщині

Кролевець

На околиці м. Кролевця (Сумська область) на березі р. Реть виявлено давньослов'янське поселення колочинської культури. Тут досліджена напівземлянка розмірами 3,8 х 4 м, з нижнього шару заповнення якої походять фрагменти опуклобоких та ребристих груболіпних горщиків, дисків та сковорідок з невисоким краєм, а також залізні ніж і п'ятка серпа, кістяна проколка, п'ять пряслиць. Поселення належить до найраніших пам'яток колочинської культури, що зберігають певні риси попередньої київської культури.

Великі Будки

Поселення Великі Будки, Сумська областьПоблизу с. Великі Будки (Сумська область) знаходилося слов'янське поселення колочинської культури. Виявлено 6 напівземлянкових жител,  39 господарських ям та вогнище просто неба. Житла однокамерні, квадратні у плані, площею від 11 до 24 кв. м. Долівка заглиблена до 0,9 м. Стіни були зрубними або каркасними. У центрі житла знаходився опорний стовп, а недалеко від нього — відкрите вогнище. Серед знахідок переважає ліпний посуд слабопрофільованих та ребристих форм.Парні фібули та накладки зі скарбу на поселенні Великі Будки. Сумська область
У верхньому шарі заповнення напівземлянки виробничого призначення на слов'янському поселенні колочинської культури знайдено скарб. До його складу входив металобрухт — уламки срібних прикрас (фібули, бра-слетів, гривен, велика пластинчаста підвіска з складним орнаментом та ін.), а також готові вироби — парні пластинчасті фібули та більше ніж 1200 дрібних нашивних бляшок з олов'янисто-свинцево- го сплаву. Скарб демонструє зв'язки племен регіону з Подунав'ям та Прибалтикою.