Поселення венедів

Поселення колочинської культури — це неукріплені селища, які звичайно мають невеликі розміри і розташовуються на краю надзаплавної тераси, інколи — на дюнах у заплаві.
На території України пам'ятки колочинської культури відомі головним чином у Подесенні і суміжних районах Лісостепу — приблизно 30 пам'яток.
Головним типом житла є квадратна напівземлянка, дуже схожа на будівлі київської культури. Площа жител від 11 до 24 кв. м, долівка на глибині до 1 м. Судячи з чітких прямокутних контурів котлованів, при спорудженні стін використовували зрубну чи каркасно-стовпову конструкцію. Зрідка стіни мали плотову конструкцію з глиняною обмазкою.
У центрі житла звичайно знаходився опорний стовп, що підтримував сволок, а недалеко від нього — відкрите вогнище. Відомо також кілька наземних жител та напівземлянок з піччю-кам'янкою в куті. 
Останні, очевидно, з'являються у колочинських племен під впливом правобережного населення празької культури.
Господарські споруди представлені головним чином ямами-погребами діаметром 0,6—1,5 м, глибиною 0,4—0,8 м. У нижній частині такі господарські ями розширюються, що надає їм у перерізі дзвоноподібної або грушоподібної форми.