Перші трипільські
поселення між Дністром та Південним Бугом

Тимкове. Комплекс сакральних речей. Дослідження Н. Б. Бурдо

Охоронні розкопки залишків двох жител поселення Тимкове проводила в 1981 році експедиція  Одеського археологічного музею. Перше житло було майже повністю знищене при будівництві. Втім, тут серед руїн спаленої будівлі знайдено дуже цікавий комплекс ритуальних речей. Під шаром обпаленої глиняної обмазки, яка сягала 10—15 см, знайдено три жіночі фігурки, п'ять теракотових стільців-тронів, фраг­мен­ти моделі сакральної будівлі, які залягали компактно в одному місці. Житло реконструюється як глинобитний двоповерховий будинок, в якому на другому поверсі певним чином були розставлені сакральні атрибути. Це було час­тиною ритуалу "залишення житла", який завершувався спаленням поселення. Наявність комп­лексу сакральних речей тіль­ки в одному з будинків може свід­чити про його особливийТимкове. Реконструкція житла та грушоподібна посудина статус.
Поруч із першим житлом знайдено скупчення виробів та заготовок із м'яких порід каменю; ймовірно, тут була майстерня. Залишки другого житла збереглися добре, їх дослідження дозволило відтворити у загальних рисах вигляд двоповерхового будинку з цікавими деталями інтер'єру на першому та другому поверхах. Також тут знайдено десятки розбитих та окремі цілі посудини, які були особливим способом розставлені мешканцями перед тим, як вони покинули поселення. Оздоблення посуду заглибленими лініями допов- нюють інкрустація білою пастою, фарбування червоною вохрою, відбитки дрібного штампа, канелюри, пластичні оздоблення, соскоподібні вушка-
ручки. Форми посуду різноманітні та вишукані: горщики, чаші на піддонах, вази, грушоподібні посудини з покришками, миски, посудинки з кулястим тулубом, піфоси, черпаки.