Трипільці на Дніпрі

Гребені. ДослідженняС. М. Бібікова

Поселення в урочищі Василишин Яр біля с. Гребені розташоване на плато високого правого берега Дніпра. Воно було відкрите ще на початку ХХ ст. В. В. Хвойкою. В 1962—63 рр. дослідження проводила експедиція Інституту археології під керівництвом С. М. Бібікова. ВПосуд з поселення Коломийщина ІІ. За О. О. Якубенко 1992 р. В. П. Дудкіним проведено археолого-магнітометричні дослідження і складено новий план поселення.
На поселенні розкопано залишки 17 споруд. Будівлі різні за конструкцією та функціональним призначенням, розміщені по овалу. Глинобитні прямокутні житла площею від 57 до 168 кв. м мали від 2 до 5 приміщень. Простежено деталі інтер'єру: купольні печі, прикрашені карнизами, господарські підвищення, лежанки. При будівлях виявлено навіси, під якими стояли великі (висотою до 1 м) посудини. В житлах знайдено ритуальні поховання собак. 
У деяких будівлях виявлено від 75 до 168 різних посудин. Це зерновики з покришками, кратери, піфоси, що прикрашались заглибленим орнаментом. Привертає увагу зерновик з антропо- морфними зображеннями — сценою ритуального танку. Особливо виділяється група кераміки з лощеною поверхнею, прикрашеною ямками, рельєфними виступами. Ця група посуду пов'язана з керамічними традиціями культури люблінсько-волинської мальованої кераміки. Посуду з розписним орнаментом мало, він є імпортом з поселень канівської групи та з Побужжя. Знайдено чимало цікавих керамічних ритуальних виробів: зооморфні посудинки, антропоморфні статуетки, брязкальце у вигляді голівки птаха, фрагменти моделі будівлі. Унікальна знахідка — серп, виготовлений з рогу оленя, з пазом для пластинчастих крем'яних вкладнів.