Територія Донеччини в
епоху Бронзи

Донеччина

Широкі розкопки В. О. Городцова курганів у басейні Сіверського Дінця на поч. ХХ ст. (тодішні Ізюмський та Бахмутський повіти) надали можливість розробити першу науково обгрунтовану культурно-хронологічну схему розвитку степового населення за доби бронзи.
З сер. 60-х рр. ХХ ст. починаються розкопки курганів в зонах будівництва зрошувальних систем, які охопили всі степові регіони України. Вперше ямна культура дійсно постала перед дослідниками як могутня культурна область.
Особливо важливе значення мали розкопки високих курганів, де добре фіксувалася стратиграфія курганів, тобто послідовність поховань, що дозволило розробити періодизацію ямної культури, її хронологічне відношення до інших культур доби бронзи. За часи розкопок був зібраний унікальний фонд різноманітних знарядь праці, зброї, прикрас і кераміки, які всебічно характеризують своєрідну культуру скотарів часу існування ямної культури.
З освоєнням більш текучих миш'якових сплавів з'являються закриті ливарні форми сокир з вузьким ливником з боку спинки, що дозволяло вільніше модифікувати форму сокири. Такі форми знайдені в пізньокатакомбних похованнях в м. Луганськ і в с. Покровка.
У богатьох похованнях знайдені дрібні намиста. Серед них — фігурні, бородавчасті, у вигляді пташиних голівок та ін. У похованнях біля с. Астахово, Луганської обл. і біля м. Донецька до складу браслетів входили намистини з рельєфною орнаментацією найдрібніших лав "перлин", що чергувалися з хвилястим зиґзаґом, .
Біля с. Виноградники Маріупольського р-ну в поховальній камері на багатошаровій підстилці з очерету, кори, шкіри і вохри лежав скелет чоловіка. Праворуч від нього були дерев'яна чаша і бронзовий ніж. Біля ніг стояв двоосьовий віз з квадратною рамою кузова.
У кургані біля с. Зимогір'я на Луганщині знайдено поховання раннього періоду катакомбної культури. Під тильною стінкою влаштовано каскад сходинок, що змінював форму ями від прямокутної зверху до квадратної біля дна. Вхід у камеру закривали кам'яні плити, серед яких була антропоморфна стела.
Поховання біля сіл Привілля, Жолобок, Зимогір'я, Новоселівка, Говоруха, Фрунзе, Благівка, хут. Голубовський, Сіверськ, Майдан, Гончарівка, м. Олександрівськ та ін. пунктів Луганської обл. містили кинджали разом з чотиригранними стрижнями-"шилами". Біля с. Гончарівка до такого набору входило також невелике долото з насадом.
Великим розмаїттям інвентарю вирізняються поховання курганного могильника біля с. Красная Заря, що розташовувався поблизу Бахмутських родовищ міді. В похованні 9 кургану 2 окрім жаровні з вугіллям і формованих виробів з вохри знайдено набір бронзових предметів — ніж-лезо, шило, дві круглі бляхи з пуансонним орнаментом, 11 обойм, 2 срібні спіральні скроневі підвіски. В кургані 6 парне поховання двох дорослих супроводжували два бронзові кинджали та стилет, три скроневі спіральні підвіски зі срібла і два "хлібці" з вохри, орнаментовані вм'ятинами на опуклій поверхні.
Поховання біля сіл Новомикільське, Красная Заря та хут. Голубовський  включали багатий склад прикрас з бронзи — спіральні скроневі підвіски, шнуроподібні й пластинчасті підвіски з рельєфним орнаментом, кільцеподібні медальйони, а також намиста з бурштину, фаянсу, кістки та зубів ската.
У похованні дорослої людини біля с. Зимогір'я Луганської обл. знаходилася жаровня, два багато орнаментованих кубки, кам'яний товкач і бронзове тесло з колінчастим дерев'яним руків'ям. Центром композиції орнаменту на кубках, виконаного тасьмою, були концентричні круги.      
У парному похованні  у с. Новомикільське Луганської обл. знаходилися дві глиняні посудини з багатою орнаментацією, три бронзові ножі, два шила, раковина, купки вохри. На руках одного з похованих були набірні браслети, що включали бронзові пластинчасті підвіски зі спіральним орнаментом, дрібні литі намиста з напаяними кульками, намиста з фаянсу, бурштину, зубів ската.
У парному похованні біля м. Луганська знаходилися висока неорнаментована посудина і кубок з багатою орнаментацією тасьмою. До складу інвентаря входили бронзові кинджал з ромбічним клинком, жолобчасте долото з насадом, стамеска, а також заготівка кам'яного навершя булави та крем'яна скребачка.
Культурні шари з середньодонською керамікою досліджені на поселеннях Слов'яногірськ, Проказине, Серебрянське. У матеріалах поселення Проказине на р. Айдар знайдено керамічне сопло, прослідковані сліди наземних жител з відкритими вогнищами. На поселенні Серебрянське у Крем'янському р-ні Луганської обл. виявлені сліди металургійного виробництва — уламки глиняних плавильних чаш, ливарних форм, сопел, кам'яні ковадла, абразиви, молотки.
Велика серія поховань з середньодонською керамікою досліджена в районі р. Сватово, м. Лисичанська, с. Новомикільського та в інших пунктах Луганської обл. Тут на багатьох посудинах з'являються елементи орнамету маничської кераміки, в рамках одного комплексу присутні посудини різного типу
У похованнях з ливарними інструментами Донеччини знаходилися ливарні форми для відливання втульчастих сокир, тесел, плавильні чаші і тиглі-ллячки — у м. Луганськ, с. Пришиб, с. Бирюково Луганської обл, біля сіл Василівка, Новоалексіївка, Покровка, Стила, м. Шахтарськ Донецької обл. Інструментарій, пов'язаний з металургійним виробництвом, знаходився й у складі поселень Серебрянського, Проказине.
У ряді поховань біля сіл Берестово і Кондратівка Донецької області знаходилися фрагменти килимків з аплікацією зі шматочків шкіри різного кольору, які складали геометричний орнамент.
Поховання-кенотаф біля с. Бараниківка містило інвентар — бронзовий втульчастий ґак і дерев'яну чашу з руків'ям, оковану бронзовими стрічками. Стрічки були прикрашені пуансонним орнаментом із зображеннями священної рослини. Подібні дерев'яні чаші у катакомбних племен були атрибутами жрецтва. Вони призначалися для ритуального напою типу соми або хаоми, про яку пишеться в Рігведі й Авесті.
У ранньокатакомбних похованнях біля с. Пришиб Луганської обл. та біля с. Красновка в Криму знайдено глиняні двостулкові ливарні форми для відливання втульчастих сокир — відкриті для лиття через широку щілину у черевці сокири.