Територія
Надніпрянщини епоху Бронзи

Наддніпрянщина

2004 року під час розкопок кургану біля с. Колодисте було виявлено рідкісне поховання з трепанацією черепа.
Біля с. Новоселиця в долині р. Тясмин з середини 90-х рр. досліджується перше лісостепове поселення ямної культури Десятини з добре збереженим культурним шаром, яке дає змогу реконструювати господарську систему населення цього регіону.
За пунктами випадкових знахідок бронзових сокир колонтаївського типу спостерігаються сліди військової активізації катакомбних племен на півдні Лісостепу. Вони відомі біля с. Пустовойтово Полтавської обл, біля с. Курилово поблизу Чигирина, біля с. Шерла Вінницької обл., поблизу м. Умані, на Київщині — біля с. Ключники, Стоп'ячи, Хмільна. Одна сокира знайдена на багатошаровому поселенні біля с. Козинці, де була присутня середньодніпровська та катакомбна кераміка.
Біля с. Боровківка Дніпропетровської обл. у поховальній камері знаходилися рештки дорослої людини і поховальний віз. На кузові воза збереглися залишки повсті та товстої коричневої шкіри. На кістках — залишки тонкої шкіри чорного кольору від одягу.
На Київщині поселення середньодніпровської культури відомі поблизу сіл Трахтемирів, Козинці та Андруши Переяслав-Хмельницького р-ну, біля с. Українка Обухівського р-ну, біля сіл Бортничі і Вишеньки Бориспільського р-ну та ін.
У могильниках поблизу сіл Гатне і Янівка на Київщині та в інших пунктах Середнього Подніпров'я було знайдено кам'яні свердлені сокири із зашліфованою поверхнею, що нагадують про другу назву культур шнурової кераміки — "культури бойових сокир".
Біля с. Будковка Городищенського р-ну Черкаської обл. під час орання кургану було виявлено поховання. Інвентар складався з кам'яної свердленої сокири і глиняної чаші зі сплощеним дном, з високою, відігнутою назовні шийкою. Чаша орнаментована відбитками лінійного штампу.
У кургані 60 біля с. Долинка Черкаської обл. похований лежав у випростаному стані. До складу інвентаря входили два овальні скроневі кільця з мідного дроту зі сплощеними кінцями, що заходять один за одного, та дві керамічні посудини.