Територія Північного
Причорномор'я епоху Бронзи

Північне Причорномор'я

Розкопки 1969—1974 рр. у курганах біля сіл Ковалівка, Корчино та Ново-Юр'ївка Миколаївського р-ну та області у 16 курганах виявили 45 поховань інгульської катакомбної культури. Більшість із них розташовувалися у східних полах курганів — від північного сходу до півдня, а камери у підкурганному просторі були виведені в бік центру курганного насипу.
У катакомбі біля с. Мала Олександрівка Велико-Олександрівського р-ну Херсонської обл. знаходилися рештки дорослого та дитини. Біля голови і плечей дорослого лежало намисто з кістяних пронизок, намистин, ікл собаки та бронзової круглої бляхи з пуансонним орнаментом.
У похованні чоловіка біля с. Баратівка Миколаївської обл. знаходилася кам'яна полірована сокира-молот з рельєфною орнаментацією по всій поверхні. У системі орнаментації присутнє зображення колоса злаку.
У похованні біля с. Ковалівка Миколаївської області знаходився чоловічий скелет могутньої статури. Інвентар включав глиняний багато орнаментований горщик, кам'яне ковадло, поліровану сокиру-молот, 13 крем'яних наконечників стріл, пару пісковикових брусків з жолобками — випрямлювачів древків стріл, декілька крем'яних заготовок і кістяних знарядь для виготовлення наконечників стріл.
У чоловічому похованні біля с. Первомаївка Верхньорогачикського р-ну Херсонської обл. знаходилася полірована канельована сокира. На черепі похованого були модельовані очі, ніс, нижня частина лицьового відділу.
Поховання з керамічними соплами відкриті на Інгулі поблизу  с. Павлівка Миколаївської обл., на Інгульці у м. Кривий Ріг. Кам'яні ковальські інструменти знаходилися у складі матеріалів поселення Матвіївка-1 на Південному Бузі.
У великій катакомбі біля с. Велика Олександрівка Херсонської обл. було поховане немовля. У вхідній ямі, забитій камінням, знаходилося скупчення вугілля. Поховальне ложе було виділене майданчиком у центрі камери у вигляді антропоморфної фігури, вкритої сажею та промазаної крейдою. Окремі місця фігури виділені плямами вохри. В інвентарі знаходилися дерев'яна чаша, дві скроневі срібні підвіски, астрагал і формовані вироби з вохри — два коліщатка і три призми.