Територія Таврії в
епоху бронзи Бронзи

Таврія

Одна з перших стел у ямному похованні була знайдена при розкопках курганів на р. Молочній біля с. Новопилипівка. Саме після цього О.І. Тереножкін встановив справжній час появи і культурну належність цих скульптур. Надалі, під час розкопок курганів, особливо на правобережній частині Запоріжжя, на Південному Бузі, Інгульці, Інгулі, а також на Дністі в Причорномор'ї та в степовому Криму у Таврії були відкриті числені стели, які лежали на перекритті поховань населення ямної культури.
У 60-ті рр. ХХ ст. розкопки проведені А. М. Лєскова курганів у східному Криму, на Керченському півострові, біля с. Астаніно та Леніно. Поряд з кам'яними скринями, вперше вдалося виявити поховання кемі-обинської культури у звичайних ямах, перекритих потужними закладками та оточеними кромлехами. Поховання супроводжувалися такою ж керамікою, що й поховання в скринях. Серед знахідок — бронзові прикраси та ножі, кам'яні сокири.
Кам'яні скрині з внутрішнім розписом стін вперше стали відомими в Криму ще у ХІХ ст.
Розкопки кургану Кемі-Оба дали можливість підняти питання про наявність у Криму окремої "кемі-обинської" культури, основна територія якої охоплювала передгірську частину Криму від Керченського півострова до західного узбережжя. 
Ідол, знайдений на полі серед курганів біля с. Казанки, належить до найяскравіших зразків монументальної скульптури за доби бронзи. Вибиті на нижній частині людські фігурки у ритуальному танці досі є предметом дискусії щодо інтерпретації зображення. Верхня частина ідола зі специфічно переданим обличчям, складеними руками та поясом є класичним зразком скульптури цього типу на теренах України від півдня Середньої Наддніпрянщини на півночі до Причономоря'я на заході і Донечини на сході.
Поховання в кам'яній розмальованій скрині дослідив А. О. Щепинський у кургані Курбан-Байрам на півночі степового Криму. Поховання супроводжувалося унікальним набором бронзових знарядь, зокрема, провушною сокирою, теслом та дворогою виделкою. За типом знарядь можна встановити прямий зв'язок з культурами Північного Кавказу пізньомайкопського часу.
1984 року, в одному з курганів біля с. Виноградне, на р. Молочній було виявлено поховання жінки. Кістки були дуже поганої збереженості, але біля черепа, який, на жаль, дуже погано зберігся, при розчистці випав справжнісінький ніс, щоправда, зроблений зі смоли. Було встановлено, що перед похованням ніс померлої був обмазаний смоляним розчином, який з часом затвердів і зберіг нам дивний профіль людини того часу, з чудово переданими індивідуальними рисами симпатичної молодої жіночки. Щоправда, форма носа сягала лише перенісся, але це не вплинуло на емоційний стан археологів, які були у захваті від знахідки.
Розчин смоли був нанесений на губи покійної і в результаті зберіг відбитки її міцно стулених вуст. Біля черепа  цієї прекрасної леді з кургану біля с. Виноградне з обох сторін були знайдені також скроневі спіральні підвіски, згорнуті зі срібного тонкого дещо сплюснутого дроту у кілька обертів. 
У похованні біля с. Волчанськ Якимівського р-ну Запорізької обл. було троє похованих — дорослий, підліток і дитина. Біля черепа дитини лежала срібна спіральна підвіска, біля плеча дорослого — дерев'яна палиця, біля грудей підлітка — намисто з кістяних трубчастих пронизок з гвинтовою нарізкою, що чергуються з гладкими намистинами і просвердленими іклами собаки.
У похованні біля с. Болотне Джанкойського р-ну чоловік та жінка були поховані в позі на боці vis-a-vis, обіймаючи один одного. На грудях чоловіка знайдено бронзову прямокутну бляху-обойму з пуансонним орнаментом у вигляді меандра і просвердлене ікло собаки. В головах похованих були глиняна посудина, бронзовий кинджал і шило, крем'яні відщепи. В ногах — чотири колеса від воза та мішок з рогожі, заповнений необмолоченими колосками пшениці-однозернянки.
У катакомбі біля с. Виноградне Токмацького р-ну Запорізької обл. вхід в камеру закривало колесо від воза. У камері на товстій підстилці лежав скелет чоловіка. На його черепі збереглися фрагменти поховальної маски зі смоли. Біля скронь лежала срібна спіральна підвіска у 5 обертів. Інвентар складали глиняна опуклобока посудина з вузьким денцем, кам'яна сокира, дерев'яний лук та крем'яні вістря стріл, мініатюрні бронзові ніж і шильце.
У похованні чоловіка 30-40 років біля с. Богачівка Красноперекопського р-ну знаходилися керамічна плоскодонна чаша, крем'яне вістря стріли і кам'яна полірована сокира з дерев'яним руків'ям, що збереглася на довжину 15 см. Руків'я було обернуте шкірою і пробите бронзовими цвяшками, його кінець, що виступав з провушини, був інкрустований по колу бронзовими цвяшками з круглими капелюшками.
У одному з поховань біля с. Цілинне Джанкойського р-ну у великій камері знаходився скелет немолодого чоловіка зі слідами муміфікації. На черепі були модельовані очі, ніс, щоки. Кістки скелета були обмотані стеблами рослин і обмазани вохрою, змішаною з глиною.
Біля с. Володимирівка знаходилося парне поховання дорослого й підлітка. У складі інвентаря, окрім дерев'яного лука і крем'яних стріл, знаходився масивний дерев'яний ящик, що вміщував 18 предметів — реманент для виготовлення крем'яних стріл і знарядь, а також їх заготовки.