Пам'ятки неоліту на
території Волині

Пам'ятки культури лінійно-стрічкової кераміки

Родючі схили Волинської височини освоїли ранні землероби та скотарі культури лінійно-стрічкової кераміки. З майже п'ятдесяти відкритих тут пам'яток добре досліджені поселення: Рівне, Гнідава, Голишів.
Житла будувалися на дерев'яному каркасі. Серед них були наземні чотирикутні, площею 30-50 кв. метрів, землянки та напівземлянки. У Рівному виявлено чотири таких житла, у Голишеві — шість. Мешканці цих поселень вирощували ячмінь, пшеницю-двозернянку, просо, горох, розводили велику та дрібну рогату худобу, свиней та полювали на турів, оленів, косуль і кабанів.
Аборигенні жителі знали кераміку, але продовжували займатися мисливством, рибальством та збиральництвом.
Свої поселення та короткочасні сезонні стоянки люди неолітичної доби влаштовують на піднесених над водоймами піщаних погорбах. Такі місця не затоплювалися під час повеней і були наближеними до місць полювання та рибної ловлі.

Поселення біля сіл Новосілки та Мала Осниця 

Біля сіл Новосілки та Мала Осниця Маневицього району Волинської області досліджено поселення, що складалися з кількох невеликих жител з відкритими вогнищами всередині. Такі житла будувалися з використанням дерева, лози та очерету. У кожному з них мешкала окрема родина. В цілому ж на поселенні одночасно могло мешкати від 20 до 35 осіб.