Пам'ятки неоліту на
території Закарпаття

Знахідка жител біля с. Заставне 

У селі Заставному досліджено не менше десяти розташованих по колу жител у вигляді землянок та напівземлянок з печами для обігріву та приготування їжі. Серед хатнього начиння виявлено велику кількість кухонного та столового посуду та багату колекція кам'яних знарядь.
Закарпаття 

Знахідка  біля с. Рівне 

На криському поселенні біля села Рівного знайдено унікальну глиняну модель житла. На думку дослідників, такі моделі використовувалися для здійснення обрядів при будівництві житла. Біля села Рівного виявлено унікальну чашу з антропоморфними рисами, у якої пластичним валиком позначені контури обличчя, вуха та жіночі груди.

Поселення культури Криш

На поселеннях культур Криш та мальованої кераміки зібрано велику та надзвичайно цікаву колекцію глиняних жіночих фігурок, створених у схематичній чи більш реалістичній манері. На думку дослідників, вони втілюють міфологічний образ домашніх чи родових покровительок, однією з функцій яких була охорона хатнього вогнища.
Поселення, площею 2-3 га, розташовані на берегах рік і струмків, а також на підвищеннях біля боліт і в передгір'ї Карпат. Житла з глинобитними печами та вогнищами і стовповою конструкцією стін та покрівлі, заглиблені в землю.

Поселення біля с. Дяково

На поселенні біля с. Дяково здобуто велику й різноманітну колекцію керамічного посуду. Переважає столовий посуд, розмальований червоною фарбою у вигляді широких ліній, кососітчастих композицій, витків та спіралей.