Надія Косміаді

Повітря Батьківщини завжди солодке і приємне
(до 90- річчя від дня  народження   Н.Г.Косміаді)

Цього року виповнюється 90  років  від  дня  народження   Н.Г.Косміаді - рівнянки , яка  22 роки   дружить  та  співпрацює з Рівненським  обласним  краєзнавчим  музеєм  та  Рівненською  українською  гімназією

А почалося усе гарного літнього недільного дня 1992 року. На чергуванні в обласному музеї були наукові працівники Н.І. Кожушко та А.М. Українець. Серед відвідувачів привернула до себе увагу літня  інтелігентна жінка, яка розмовляла з легким іноземним акцентом. Це була  Надія Косміаді - дочка відомого в Рівному викладача малювання Георгія Косміаді, який жив і працював  у нашому місті  у 20-30 х роках   ХХ –го століття. Гостя  музею була приємно здивована, що науковці музею знають про її батька,  який   зумів  перетворити другорядний предмет малювання  в улюблене заняття  для учнів російської, української, польської та єврейської гімназій, в яких він працював.
Згадуючи той далекий 1992 рік Надія Георгіївна   з   вдячністю  відгукується про рівнян з якими вона спілкувалася у своє перше літо в рідному місті, яке її родині довелося  залишити у 1940 році. За 52 роки Рівне змінилося невпізнанно, лише гостинність, доброзичливість та відкритість мешканців   залишилися незмінними.
1993 року Надія Косміаді знову приїхала до Рівного, до своїх нових друзів – науковців обласного краєзнавчого музею, де на неї чекали і привезла цілу валізу з документами, фотографіями, малюнками. Архів свого батька  пані Надія передала на вічне зберігання Рівненському обласному краєзнавчому музею.
З великим професійним натхненням  оперативно та швидко науковці музею організовують першу виставку з подарованої колекції, експозиція якої викликала  велике  зацікавлення у жителів  міста. З подивом відвідувачі розглядали фотографії Рівного 20-30-х років минулого століття, малюнки    дітей, виконані з великою майстерністю. Вражало те, що юним художникам було по 10-12 років. Згадана виставка стала подією 1993 року.
Декілька наступних років науковці музею Олена Прищепа, Наталія Кожушко, Валентина Данілічева систематизували архів Косміаді: перекладали документи, складали та  уточнювали підписи під фото та малюнками, вивчали колекцію, писали  наукові  статті. Передані матеріали   доповнили розділ про розвиток освіти у Рівному в міжвоєнний період на постійнодіючій виставці “Старе Рівне”.
Кінець 90-х років минулого століття був періодом  національно-культурного піднесення в українському суспільстві .У  школах починають викладати історію України, народознавство, краєзнавство. Досліджуються маловідомі сторінки історії рідного краю. Завдяки краєзнавчо-науковим студіям з небуття повертаються  імена талановитих особистостей, творчих людей, патріотів  У  цей же час створюються нові навчальні заклади, відроджуються раніше існуючі, діяльність яких у свій час прославила рідний край.
До відроджених навчальних закладів відноситься і Рівненська українська гімназія, яка була створена у 1923 році на кошти української громади міста. Багато зусиль доклали молоді талановиті педагоги Вєтров І.В. (перший директор ), Тарасевич Н.Р. (в той час – заступник директора з науково-методичної роботи) у пошуках інформації про особливості напрямків роботи довоєнної української гімназії. Активну участь у вивчені   її історії брали вчителі та вихователі Якобчук І.В., Бойчак  Л.А., Карпюк А.Л. та інші .Вони  розшукали колишніх випускників гімназії. Зустрічі з ними, записи їх спогадів відтворювали реальні картини учнівського життя  20-30-х років минулого століття. Поступово формувалася колекція старожитностей (підручники, фотографії, зошити, альбоми, листи, дитячі творчі роботи).
Не дивлячись на те, що керівництво міста виділило невелике приміщення під відроджену Рівненську українську гімназію (РУГ) (споруда післявоєнної ЗОШ №2), адміністрація навчального закладу приймає рішення про створення музею історії гімназії у класі, в якому проводяться уроки. Одночасно вводиться навчальний предмет “Історія рідної школи”. Зауважу, що це був перший шкільний музей в області такої тематики. Поступово, протягом декількох років вся виховна робота в гімназії почала базуватися на історико-краєзнавчих дослідженнях. Діти колишніх педагогів гімназії, багато яких зараз проживає за кордоном, з радістю сприйняли звістку про відроджену   РУГ і допомагали молодим педагогам  в налагодженні навчально-виховного  процесу на сучасному європейському рівні. Серед них була і Надія Косміаді, яка народилася у 1923 році (рік заснування гімназії). Батько її, Георгій Петрович,  навчав малюванню та естетиці гімназистів. Разом з учнями мала Надійка брала участь в усіх театрально-концертних заходах, що організовував і проводив її батько. І, як не дивно, нинішня будівля гімназії знаходиться поруч з місцем, де був палац князів Любомирських з чудовим парком довкола. Як і всі рівняни, Надійка разом з батьками ходила туди на прогулянки, поблизу знаходилася найгарніша споруда міста -  колишня реальна (потім польська) гімназія і зовсім поруч на вулиці Круча, 3 (нині не існуюча ) проживала її родина. Тобто, цей сучасний куточок міста нагадував Надії Георгіївні  про кращі роки  життя – в Рівному, серед своїх людей , дитинство , юність, любов та щастя батьків, дружбу з багатьма рівненськими родинами.
Поступово щорічні  відвідування Батьківщини стали життєвою потребою Н.Г.Косміаді.
30 днів на Рівненщині заряджали її енергією на весь рік. Вони були наповнені спілкуванням з учнями, педагогами та вихователями РУГ. Щоразу Надія Георгіївна щось дарувала шкільному музею, фондова колекція якого оригінальна та різноманітна. У 2003 році йому присвоєно звання “Народний”.
Науковці Рівненського обласного краєзнавчого музею теж завжди з радістю зустрічають цю чудову жінку, відкриту до спілкування. Адже щоразу вона передає музею безцінні експонати і допомагає їх вивчати.
Вперше рівняни побачили малюнки учнів Г. Косміаді і його архів у 1993 році в Рівненському обласному краєзнавчому музеї. Пізніше відбулися виставки художніх робіт Г. Косміаді в Рівненській українській гімназії (2002-2004 рр.).
І, нарешті, у жовтні  2005 року в Рівненському обласному музеї проходила спільна виставка РОКМ та РУГ “Життя  у творчості”, на якій експонувалось практично все, що привезла в Україну дочка художника. \Експозиція  стала значною подією у мистецькому житті  Рівного і викликала жвавий інтерес до особистості Георгія Косміаді.
У 2006 році до 120-річчя від дня народження  художника РОКМ та РУГ підготували і реалізували спільний проект “Г. Косміаді: мистецтво життєтворчості”, в рамках якого  у головній виставковій залі облмузею була розгорнута виставка, на якій була представлена вся колекція митця: його картини, малюнки його учнів, фотографії та документи. Одночасно, автори виставки створили цікавий розділ про продовжувачів педагогічно-мистецької традиції Г. Косміаді, вчителів та кращих учнів Рівненської художньої школи та Рівненського міського палацу дітей та молоді. В день відкриття звучала улюблена музика Георгія Петровича, на сцені малювали натюрморти діти. До ювілею митця був випущений каталог робіт художника та ювілейний календар. В день відкриття виставки  відбулася науково-практична конференція з проблем художньо-естетичного виховання молоді. У березневі дні 2006 року в Рівному побувала багатонаціональна  родина художника.
Протягом 2006 . року  виставки  робіт Г. Косміаді відбулися в обласній науковій     бібліотеці, Рівненській українській гімназії.
У 2007- 2010 роках  з творчістю  талановитого художника  познайомились кияни, москвичі. Щорічно різні тематичні експозиції  створювались у Рівному.
Невпинно йде час. У 2011 році педагогічна ти мистецька громадськість Рівного відзначила 125-річчя від дня народження Г.П. Косміаді. В Рівненському обласному краєзнавчому музеї була розгорнута виставка  “Музика кольору”, яку протягом 2011-2013 років побачили мешканці Шепетівки, Нетішина, Меджибіжа, Острога ,Дубно, Костополя,  Корця, Березного.  Млинова,  Луцька , Володимир-Волинського, Збаража, Кременця, Житомира , Вінниці.
За 22 роки щорічних відвідувань Батьківщини Надія Косміаді відшукала  свою родину в Росії, знайшла нащадків своїх друзів дитинства в Кустині, Решуцьку, Олександрії на Рівненщині (села, де сім’я  Косміаді відпочивала у  20-30-х роках минулого століття), подружилася з багатьма рівнянами.  .
Повітря Батьківщини, її енергетика, спілкування із сучасними рівнянами, добро, яке вона робить, є прикладом як гідно жити, щоб тебе любили і пам’ятали.


Л. Шлапак
Ст. науковий  співробітник  відділу науково-методичної роботи
Рівненського обласного краєзнавчого музею