Рівненський
академічний обласний театр ляльок

Історія театру
16 жовтня 1975 року Рівненським облвиконкомом було прийнято рішення № 474 про створення державного обласного театру ляльок.
11 листопада Андрій Семененко, Яків Вакулінський, Тетяна Куровська та кілька їх однодумців, спустившись східцями до напівпідвального приміщення по вул. Мануїльського, 7, приступили до наведення хоч якогось порядку. На роздуми не залишалося часу, попереду були перші постановки. Так започаткував свою історію наш ляльковий.
Щоправда, вже кілька років існувала трупа при обласній філармонії під керівництвом Тетяни Куровської, до якої входили Ірина Бурка, Олександр Скідан, Іван Процюк. Саме вони належать до числа перших акторів театру. Головним режисером став Андрій Семененко, директором — Яків Вакулінський, головним художником — Віталій Мельничук. Це були талановиті особистості, піонери лялькової справи на Рівненщині, десятки років в майбутньому вірою і правдою вони прослужили театру.
23 грудня 1975 року відбулося відкриття першого театрального сезону в селі Межирічі Корецького району новорічним ранком та виставою «Маленька фея» у постановці артистки Тетяни Куровської.
Від управління культури театр отримав 2 автобуси, допомогу в придбанні костюмів, ляльок, декорацій. Проте колектив зустрівся з певними труднощами: трупа була не укомплектована, власного приміщення не було. Театр працював як пересувний, маршрути проходили по селах і містах Рівненської області. У 1976 році розпочалось будівництво приміщення для театру ляльок по вул. Червонармійській, 27 (сучасна — Петлюри).
Згодом трупа почала поповнюватись випускниками Дубенського культосвітнього училища, Рівненського інституту культури, Дніпропетровського театрального училища, обдарованими виконавцями із самодіяльних народних театрів, драматичних гуртків.
Наступною стала вистава «Веселий маскарад». Це була перша вистава, випущена безпосередньо колективом театру ляльок. Прем’єра відбулася 5 січня 1976 року на сцені міського будинку культури.
«Глядачі з інтересом дивляться, переживають, щиро сміються, плещуть у долоні — справжня радість для дітей. Творча біографія Ровенського обласного театру ляльок — почалася.« — сповіщав журналіст Євген Шморгун.
Найважливішим для колективу нового театру стало наповнення репертуару. За перші три роки було здійснено 18 постановок, найбільш яскравими стали: «Мальчиш-Кибальчиш», «Дід Мороз», «Я — Курчатко, Ти — Курчатко», «Великий Іван», «Гусеня» «Сембо». Було створено дві акторські групи, які працювали паралельно. Театр щорічно показував 700 — 900 вистав, а Яринка Цабекова з м. Кузнецовська у грудні 1976 року стала 100-тисячним глядачем. Щороку вистави переглядало 180 — 200 тис. маленьких глядачів.
Трупа формувалася під керівництвом Андрія Семененка. Його «закваска» багато в чому цементує творчу діяльність колективу театру і сьогодні. Надовго вкарбувалися у пам’яті, організовані Андрієм Семененком, посвяти в актори, звіти творчої молоді.
Наприкінці 1976 року театр побував на першому своєму фестивалі у м. Львові.
У 1977 році відбулися перші гастролі за межами області — у травні колектив театру відвідав м. Полтаву та Кременчук.
З 1979 року розпочинається другий етап діяльності театру.
Театр стає стаціонарним, у «Міжнародний рік дитини» відбувається відкриття новозбудованого приміщення театру ляльок на 256 місць. Відкриття стаціонару відбулося 22 грудня 1979 року.
Створивши репертуар з 18 вистав, керівники театру звернули увагу на якість постановок. До театру запрошують здібного молодого режисера, представника ленінградської театральної школи Володимира Долгополова. Разом із художником-постановником Ніною Бобришевою вони втілюють незвичні, цікаві постановки, дивуючи не тільки глядачів, але і акторів. Саме їхня спільна робота стала золотою сторінкою в історії театру: «Блакитний песик», «Поросятко Чок», «Маленька Баба Яга»… Здійснюються постановки перших вечірніх вистав для дорослих: «І-го-го», «Ніч перед Різдвом». Вони запам’ятались рівнянам надовго. Справжні аншлаги, пошуки зайвого квиточка стали свідченням любові рівнян до нових постановок.
У червні 1980 року вперше у Рівному відбувається фестиваль театрів ляльок «Мистецтво-дітям», у якому взяли участь лялькові колективи Львова, Луцька, Івано-Франківська та Рівного.
Директором з 1980 року стає Михайло Песчаний, заслужений працівник культури, який до цього 16 років працював керівником управління культури.
З 1982 року розпочинається новий період в історії театру. Художнє керівництво заохочує молодих та досвідчених постановників різних театральних шкіл, розвиваючи акторську майстерність колективу, збагачуючи репертуар.
Протягом 80-х років в театрі працюють яскраві режисери, здійснюються цікаві постановки.
Студент Рівненського інституту культури Володимир Підцерковний ставить свої перші роботи — «Дід і Журавель», «Бука», «Кошеня на снігу».
А старший викладач Харківського інституту мистецтв Інтерна Кагановська разом із художником-постановником Віталієм Мельничуком — виставу для дорослих «Чортів Млин».
На цей час припадає вихід на заслужений відпочинок Андрія Семененка, вистава «Золоте курча» у 1983 році стала останньою постановкою режисера.
На постановки запрошується режисер Харківського молодіжного театру, творчий експериментатор Володимир Какурін, який разом з художником-постановником Ніною Бобришевою протягом 1985–1986 років створив 4 постановки: «Подорож в країну Лукомор’я», «Як ледар щастя шукав», «Крок з даху».
Віктор Климчук випускає одну з перших своїх вистав — «Мітелич і Бантик».
В театрі з’являється обдарований випускник Ленінградського театрального інституту Сергій Брижань, який здійснює перші свої постановки «Обережно коза», «Лошатко», «Русалочка», «Полісяночка» разом із неординарним художником Ніною Ольховик.
Визнанням високого творчого рівня колективу стали дипломи І та ІІ ступенів на багатьох фестивалях. У 1989 році театру було надано вищу творчу категорію.
Театр гастролює по всій території України та колишнього СРСР.
На базі театру здійснюють постановки дипломних робіт випускники Харківського інституту мистецтв Тіктінер, Мятигін, Трусов, Анатолій Роденко.
Останній здивував колектив театру режисерським рівнем і був запрошений у 1988 році на посаду головного режисера. У 1989 році директором театру призначають Ярослава Мельника, відданого мистецтву фахівця, який пройшов шлях творчого зростання у мистецьких установах.
Так перегорнулась нова сторінка в історії театру.
Мистецькими досягненнями стали вистави: «Лошарик», «Лісова пісня», «Закохані боги», «Казка про Івасика», «Солом’яний бичок», «Шукай вітра в полі», «Маленький принц». А всього за час роботи з 1988 по 1993 роки режисером Анатолієм Роденком створено 20 вистав. Художниками-постановниками були Віталій Мельничук та Ніна Ольховик.
Театр розширює географію поїздок, вперше побував за кордоном у м. Катовіце та Бедзін (Польща), Будапешті.
Визнанням високого творчого рівня колективу стали звання «Заслужений артист України», які отримали головний режисер Анатолій Роденко, актор Іван Процюк у 1991 році, заступник директора Іван Янчук у 1994 році, акторка Алла Черуха у 1996 році. Головний художник Віталій Мельничук у 1993 році отримав звання «Заслужений працівник культури».
З вересня 1997 року колектив очолив випускник Київського інституту театрального мистецтва ім. Карпенка — Карого Володимир Данилюк — фахівець, новатор, здібний організатор. Художня рада театру, яку він очолює, стала дійовим органом внутрішнього життя колективу. Театром започатковано фестиваль театрів ляльок «Чарівне перевесло». На сцені театру проходять обмінні гастролі запрошених лялькових колективів з інших міст України, Білорусі, Польщі. Театр користується в області та за її межами популярністю, має хороші відгуки преси і глядачів, одержує позитивні оцінки критики.
З березня 1996 року головним режисером стає Володимир Підцерковний. Протягом 8 років з 1996 по 2003 роки здійснено 11 постановок, найкращими стали: «Співуче порося», «Той самий, але не той», «Бука», «Жили-були» та перший мюзикл на нашій сцені «Алі-Баба і розбійники». Вершиною його творчості на нашій сцені став концерт «Актор і лялька: щоб мертве зробити живим», присвячений 25-річчю заснування театру.
Збагачувати репертуар театру, запрошуються для постановок режисери різних театральних шкіл: заслужений діяч мистецтв України Борис Азаров (вистава «Чудеса дядечка Челічало»), заслужений діяч мистецтв Росії Володимир Долгополов (вистава «Мандрівка комедіантів»), заслужений діяч мистецтв Білорусі Віталій Клімчук (вистави «Допитливий слоник», «Солдат і Відьма», «Теремок», «Бременські музики»), народний артист України Сергій Єфремов (вистави «Принцеса на горошині», «Давай дружити»), заслужений артист України Леонід Попов (вистави «Карлик Ніс», «Як журавель ходив свататись», «Коза-Дереза»), заслужений артист України Анатолій Поляк (вистава «Стережись Лева!»), Ярослав Грушецький (вистава «Сумна, весела казка»), Олександр Іноземцев (вистава «Пригоди на лісовій галявині»).
В театрі плідно працює режисер-постановник Сергій Брижань, який здійснив постановки більше 10 вистав, найкращі: «Пан Коцький», «Ослик», «Небезпечна пригода», «Ще раз про Червону Шапочку» «Гусеня».
Візитівкою нашого театру є його робота «Різдвяна ніч» за народним ляльковим Вертепом записаним М.Маркевичем (художник-постановник Михайло Ніколаєв), вона брала участь у 10 фестивалях, з кожного з яких повернулася з нагородою: у м. Луцьку, Ужгороді, Львові, Бресті, Катовіце, Суботиці, Москві, Санкт-Петербурзі, Оренбурзі, Іматри.
З 2003 року головним художником театру працює Ніна Ольховик. Своєрідне світобачення, досконале володіння фахом і розуміння специфіки театру ляльок — усе відтворене у сценографії та ляльках художника.
В кінці 2007 року театр ляльок отримав звання «академічний».
Сьогоднішня репертуарна афіша театру — українська та зарубіжна класика, вистави сучасних авторів, різних за жанрами, стилістичними особливостями, манерою акторського виконання. Вистави театру збагачують сучасне лялькове театральне мистецтво України, стверджують ідеї гуманізму, загальнолюдські духовні цінності, розвивають та примножують кращі традиції національного театрального мистецтва.
33028, м. Рівне, вул. С.Петлюри, 15, e-mail: rivne_teatr@ukr.net
тел. (0362)265684,430021
mail: rivne_teatr@ukr.net

телефон каси 26-84-07
(067)921-53-16
(050)688-96-43
(093)632-55-73
каса працює:
вівторок — п’ятниця
з 13.00 до 19.00 год.
субота-неділя
з 10.00 до 14.00